Na čem skutečně záleží

Shodneme se na tom, že chceme, aby Ostrava byla prosperující město. Dnes ale není, upadá zejména proto, že mladí lidé odcházejí.

Statistiky uvádí, že za tři čtvrtiny roku 2015 (od ledna do září 2015/ v období leden–září 2015) ubylo v Ostravě 934 obyvatel. Úbytek za celý Moravskoslezský kraj je pak nejvyšší z celé České republiky, tj. 3563 obyvatel. Za posledních 15 let ztratila Ostrava a okolí přes 20 tis. svých obyvatel, především pak stěhováním mladých rodin s dětmi do jiných krajů v České republice. Chybí zde totiž možnost uplatnění v oborech s vyšší přidanou hodnotou.

Průmyslové zóny, které dnes již zaměstnávají okolo 10 tis. lidí, jsou dobré pro sanaci stávající nezaměstnanosti. Mladí lidé, kteří nám odcházejí, právě tady pracovat nechtějí. Na druhou stranu ani lidé, kteří ztrácí zaměstnaní v těžkém průmyslu, si zřejmě novou práci ve vývoji technologií, tvorbě programů, náročných technologií nebo projektování.

Investoři v oborech s vyšší přidanou hodnotou potřebují:

a.           Kvalifikovanou pracovní sílu.

A pozor, ta je k dispozici na celém světě.

b.            Dobrou univerzitu v docházkové vzdálenosti.

I když technická univerzita VŠB udělala ohromný kus cesty ve zvýšování kvality vzdělání v moderních oborech, nelze ji ani zdaleka srovnávat s univerzitami jako Cambridge (s nejstarším VT parkem v UK), Standfort a univerzitami v Silicon valley, atd., atd.

c.           A řadu jiných věcí, jako jsou zejména dobrá kultura podnikání v zemi, podpora univerzity a municipalit.

K zamyšlení je článek "Kde se v Česku líhnou inovativní firmy? Praha zaspala, teď se snaží dohnat Brno" .

Docházková vzdálenost k univerzitě je jedna z klíčových věcí. Inovativní firmy potřebují spolupracovat se studenty a profesory, nestačí IT spojení. I ve výzkumu a vývoji vznikají špičkové produkty díky osobnímu kontaktu. Pokud jim to naše město a škola nenabídne, je střet s konkurencí fatální. Víme to, v Ostravě již takoví investoři byli. Vybrali si příznivější podmínky pro své podnikání.

Přežití není povinné. Ne všude se rozhodují lidé ve prospěch budoucnosti svých dětí. Je spousta měst, která upadají. Záleží na nás, kterou cestu si vybereme.